Niepełnosprawność ruchowa

Przyczyny i objawy chorób wieku starczego. Dowiedz się, z czym możesz się spotkać w trakcie swojej pracy.

Niepełnosprawność ruchowa

Postprzez kotulka » Pt, 22 maja 2015, 23:30

Jak już pewnie wiecie, mój podopieczny jest niepełnosprawny ruchowo. Jako 18-latek walczył w II wojnie światowej. W 1944 został postrzelony i stracił władzę w nogach i od tego czasu porusza się na wózku. Tyle słowami wstępu.

W zależności od stopnia niepełnosprawności ruchowej możemy napotkać na różne trudności w opiece. Mój podopieczny jest już przyzwyczajony do wózka, bo jeździ na nim większą część życia. Dlatego poruszanie nie stanowi dla niego problemu. Niestety senior, który stracił władzę w kończynach z powodu przebytej niedawno choroby (wylew, osteoporoza) może mieć trudności z opanowaniem wózka inwalidzkiego.

Czynności przy seniorze na wózku:
- pomoc przy podnoszeniu się z łóżka - nam pomaga wyciąg i profesjonalne krankenbett (coś takiego jak to http://www.isko-koch.de/produkte/betten ... ns.25.html). Jeśli podopieczny nie posiada takiego łóżka to warto o nim wspomnieć rodzinie.
- transfer na wózek - podopieczny podciąga się sam do siadu. Staję na przeciw niego (nogi podopiecznego są między moimi nogami), przysuwam w miarę jak najbliżej wózek, blokuję wózek. Następnie podopieczny oplata mnie mocno pod ramionami rękami. Łapię podopiecznego po obu stronach na biodrach, pionizuję, blokuję kolana i przenoszę na wózek. Aby wygodnie posadzić podopiecznego na wózek, najlepiej stanąć za wózkiem i podciągnąć go za ramiona.
- zakładanie/zdejmowanie pieluchomajtek (to najczęściej w nocy, bo w dzień dziadek kontroluje swoje potrzeby fizjologiczne)
- pomoc przy codziennej toalecie
- pomoc przy ubieraniu
- towarzyszenie podczas spacerów
Raz dwa wstaję w nocy, żeby zobaczyć czy dziadek nie jest porozkrywany, czy przekręcił się na drugi bok (no nam też ciężko spać całą noc na jednym boku).

Dopiszcie jeśli wam coś przychodzi jeszcze do głowy. Stworzymy taki mini poradnik dla opiekunek osób na wózku.
kotulka

Re: Niepełnosprawność ruchowa

Postprzez Gucia77 » Pn, 25 maja 2015, 22:21

Oo...cenne rady kochana! Natrudziłaś się, żeby to opisać.
Zakupy - i nagle 7 godzin chodzenia nie sprawia ci żadnego problemu ;)
Gucia77

Agencja pracy: Pronobel

Postprzez igaska74 » Śr, 27 maja 2015, 20:30

Kotulka postarałaś się z opisem. Z tobą wizja pacjenta na wózku nie jest taka straszna.
igaska74

Agencja pracy: Hilfeneo

Postprzez barborka » Śr, 27 maja 2015, 20:36

Moja podopieczna też jeździ na wózku tylko nie wykazuje żadnej inicjatywy przy podnoszeniu z łóżka. W tym też muszę jej pomagać chodź wiem że sama dałaby radę. Tylko do ludzi demencyjnych też czasem trzeba 1000 razy mówić żeby zrozumieli.
barborka

Postprzez fibi » Wt, 28 lip 2015, 15:56

Współczuję Ci.
fibi

Postprzez kotulka » Wt, 28 lip 2015, 19:57

fibi napisał(a):Współczuję Ci.

Mi współczujesz czy barborce? Wiesz nie jest źle z takim podopiecznym. Dobrze, że przynajmniej jest sprawny umysłowo.
kotulka

Postprzez sonia » Pn, 17 sie 2015, 19:03

Moja obecna podopieczna ma niedowład prawej strony po wylewie. Porusza się za pomocą trójnogu rehabilitacyjnego. Na szczęście wykazuje własną inicjatywę przy każdej czynności i współpracuje podczas rehabilitacji.
sonia

Postprzez kotulka » Pn, 17 sie 2015, 20:09

sonia napisał(a):Moja obecna podopieczna ma niedowład prawej strony po wylewie. Porusza się za pomocą trójnogu rehabilitacyjnego. Na szczęście wykazuje własną inicjatywę przy każdej czynności i współpracuje podczas rehabilitacji.

W takim razie istnieje szansa, że z tego wyjdzie. Powodzenia w rehabilitacji!
kotulka

Powrót do Choroby wieku starczego