Alzheimer - kilka pytań

Przyczyny i objawy chorób wieku starczego. Dowiedz się, z czym możesz się spotkać w trakcie swojej pracy.

Alzheimer - kilka pytań

Postprzez Katarina » Pn, 21 lip 2014, 11:25

Witam.

Jestem początkująca opiekunką (w zawodzie od 1 roku). Wcześniej pracowałam w domu spokojnej starości, miałam pod sobą różne przypadki, ale byłam bardziej osobą pomagająca/asystująca, nie miałam pod sobą bezpośrednio podopiecznych. Mimo wszystko jakieś doświadczenie zdobyłam i daje radę :) Mam pod opieką babcie chorą na Alzheimera, u niej objawia się to przede wszystkim zanikime pamięci i apatią, zniechęceniem do wszystkiego. I tu moje pytanie - pracuuję z nią miesiąc i staram się jakoś pomóc, zachęcic do spacerów, rozweselic. Czaem mi się to udaje czasem nie. Ogólnie rodzinka i lekarz ją prowadzący są zadowoleni, mówia, że od około 2 tygodni babcia jest pogodniejsza i aktywniejsza. Ale chciałabym jesczze bardziej pomóc.

Czy możecie polecić jakieś ciekawe zajęcia/sposoby na zmotywowanie babci do aktywności? W internecie jest mnostwo artykułów o objawaw, przyczynach, itd. ale nie ma za duzo praktycznych rad co do konkretnych ćwiczeń z taka osoba.

Jeśli któraś z Was miała podobne doświadczenia i może cos pomoz to bede wdzieczna :)
Katarina

Re: Alzheimer - kilka pytań

Postprzez eve55 » Pn, 21 lip 2014, 12:21

Wiesz co, miałam podobny przypadek w mojej rodzinie. Nim zostałam opiekunką opiekowałam się swoją chorą mamą. W początkowym stadium właśnie była apatyczna, nerwowa, zapominała o wielu rzeczach i wtedy diagnozowali to jako demencja starczą. Kazali mi dużo czasu spędzać z mamą i dać jej do zrozumienia, że jest nam potrzebna. Proponować jakieś niewielkie zajęcia...np. zaopiekowanie się kotkiem, ćwiczyć pamięć, pytać co gdzie leży.
Później jak choroba zaczęła postępować i przeszła w stadium Alzheimera to mama zaczęła uciekać z domu. Żyła w świecie sprzed 30 lat. Chciała iść do pracy, po nas (mnie i brata) do szkoły...ciężka choroba. Skoro Twoja podopieczna jest w tak dobrym stanie jak opisujesz to może nie ma jeszcze Alzheimera tylko cierpi właśnie na demencję starczą?
A jakieś gry planszowe? Karty? Seniorzy to lubią :)
eve55

Postprzez kartagina » Wt, 22 lip 2014, 11:01

Wiesz co, przez internet nie da się diagnozować chorób i dolegliwości. Poza Alzheimerem twoja podopieczna może mieć osteoporozę i na przykład niektóre ćwiczenia mogą jej zaszkodzić a nie pomóc. Mimo wszystko proponuję lekturę http://www.alzheimer-poznan.pl/!pdf/Por ... eimera.pdf. Tam jest wiele pomysłów na pracę z chorym na Alzheimera seniorem.
Wielu szuka szczęścia ponad ludzką miarę, inni poniżej jej, lecz ono znajduje się obok człowieka. [Konfucjusz]
kartagina

Postprzez Rogulka » Wt, 22 lip 2014, 13:21

Leczenie zostaw lekarzom :) ale jak najbardziej możesz cos od siebie sprobowac, jak jak opiekowalam sie pania anna - też chora na Alzheimera, to robilysmy głównie cwiczenia n pamięć, podpytywalam ją regularnie o pewne rzeczym, nad którymi musiala pomyśleć, przypomnieć sobie. Nie raz myślała nad jakąś rzecza, o która ja zapytalam 2 dni, ale we koncu sobie przypominala, cieszyło mnie to bardzo. No i przede wszystkim - staraj się włączyć babcie we wszystkie codzienne czynnosci, niech towarzyszy Ci we wszystkim, angażuje się chociazby w zwykłe robienie kanapek.
Życia nie mierzy się ilością oddechów a ilością chwil, które zaparły dech w piersiach...
Rogulka

Postprzez Katarina » Wt, 22 lip 2014, 13:28

Dziękuję dziewczyny za rady, tak właśnie staram sie robic, ale namówienie jej do jakiejkolwiek aktywności graniczy z cudem. Brakuje mi już pomysłów jak ją zachęcić... moim zdaniem ona ma teżą depresje, powiedziałam o tym dzieciom babci, ale one jakby mają juz wszystkiego dośc, jak tu jestem tak mam wrazenie ze odcinaja sie od wszystkiego i ograniczaja do odwidzin, widac sa zmeczeni tym wszystkim.

Pomysł z grą "czy pamietasz" super!
Katarina

Postprzez eve55 » Śr, 23 lip 2014, 08:55

To przykre, ze rodzina nie interesuje się stanem psychicznym babci. W każdym razie życzę powodzenia z pracą z babcią!
eve55

Postprzez Katarina » Śr, 23 lip 2014, 11:41

eve55 napisał(a):To przykre, ze rodzina nie interesuje się stanem psychicznym babci. W każdym razie życzę powodzenia z pracą z babcią!

wiem... z jednej strony ich rozumiem, od kilku lat to oni się nią zajmowali (ja jestem jej pierwszą opiekunką). To naturalne, że byli zmęczeni i chcą odpoczac. To przykre, kiedy bliska Ci osoba zaczyna zapominać kim dla niej jesteś, z reszta przykrs - to malo powiedziane, to tragedia.. Z drugiej strony, wiem, że to babci nie pomaga. Trudna sytuacja...
Katarina

Postprzez helaB » Pt, 25 lip 2014, 09:27

Krysta, starszy człowiek chce czuć się potrzebny nawet będąc schorowanym a tu rodzina się odwraca. Okropne! Ja miałam w ciągu swojej pracy tylko jeden taki przypadek, że przyjechałam do babci, przywitała mnie córka i już więcej jej w domu nie widziałam przez 3 miesiące. No a dodam, że mieszkała niedaleko.
helaB

Postprzez Katarina » Pt, 25 lip 2014, 10:00

Wiecie, w życiu staram sie nie oceniac ludzi zbyt pochopnie. Owszem niektóre rzeczy raza oczy mimo wszystko.. ale nie znam historii ich życia, nie wiem czy była dobra matka, czy wyrodna, czy sie zmienila i jest teraz innym człowiekiem niz kiedys... życie plecei różne scenariusze
Katarina

Postprzez bogumiła » Wt, 7 paź 2014, 15:51

Ja tylko raz opiekowalam sie babcia chorującą na alzheimer i nigdy wiecej! byla agresywna i tak szybko jak tam przyjechalam, tak szybko wyjechalam. Wszystko tylko nie Alzheimer.
bogumiła

Następna strona

Powrót do Choroby wieku starczego